Amatorskie obserwacje komet, wykonywane według określonego schematu przez dużą liczbę obserwatorów, mogą wnieść znaczny wkład w poznanie tych ciekawych obiektów. Ich duża wartość naukowa polega przede wszystkim na tym iż obserwacji amatorskich jest znacznie więcej niż profesjonalnych. Tak duża liczba obserwacji pokrywających "szczelnie" okres od odkrycia komety do przejścia jej przez peryhelium a później do osiągnięcia przez nią ok. 12 mag pozwala nam prześledzić procesy zachodzące na niej w tym czasie. Konkretnie, korzystając z obserwacji amatorskich, możemy:
Decydując się na zakup, należy zawsze zwrócić szczególną uwagę na jakość lornetki. W tym celu przed kupnem należy sprawdzić czy:
3. Przygotowanie się do obserwacji.
Planując obserwacje komet trzeba zawsze pamiętać o przygotowaniu pewnych materiałów,
danych i dodatkowych pomocy. Przede wszystkim dobrze jest w notatniku zanotować "z góry"
datę obserwacji a pod nią plan na daną noc. O tym jakie komety można danej nocy obserwować
oraz wszystkie potrzebne informacje oraz mapy znajdziesz na podstronie widoczne komety.
Dalej, należy zawsze pamiętać o obrotowej mapce nieba (nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać!)
i jakimś poglądowym atlasie z gwiazdami nie słabszymi od widocznych gołym okiem (polecam
"Atlas Nieba 2000" ze względu na małe rozmiary i podane jasności gwiazd) które pomagają
zorientować się "w sytuacji". Na obserwację należy zabrać jeszcze latarkę dającą słabe,
czerwone światło, termos z ciepłym piciem (zimą lub gdy planuje się dłuższe obserwacje)
oraz notes obserwacyjny z kilkoma długopisami lub ołówkami. Możliwość pewnego zapisania
obserwacji jest bardzo ważna. Np. gdy obserwujemy kometę i w chwili wykonywania zapisków
wypada z ręki ołówek należy wziąć następny, zwłaszcza gdy nadchodzą chmury lub kometa
zachodzi. Poszukiwanie leżącego ołówka w ciemności (lub nawet przy słabym świetle) może
zająć sporo czasu po którym komety może już nie być widać. Kiedyś, obserwując kometę
okresową 81P/Wild 2 zdarzyła mi się inna przykra historia, związana właśnie z możliwością
zapisu obserwacji. Kometa była widoczna wyraźnie. Szybko oceniłem jej jasność lecz gdy
chciałem ją zapisać okazało się że nie mam długopisu... Bardzo nieprzyjemne uczucie:
widoczna kometa, kartka papieru przede mną a nie ma czym pisać! Pakując się na obserwacje
należy zabrać także zegarek (czas wykonania obserwacji jest bardzo ważny!). Oczywiście
należy jeszcze zabrać instrument i gotowe!
Tak więc w skrócie, idąc na obserwacje należy zabrać:
Obserwacja amatorska ma za zadanie opisać komę i warkocz. Komę opisujemy podając jej jasność, wielkość i stopień kondensacji. W przypadku dostrzeżenia warkocza podaje się jego długość i kąt pozycyjny. Zaobserwowane wartości wpisuje się do raportu.
4. Metody obserwacji i ich wykonywanie.
gdzie: "A" jasność gwiazdy jaśniejszej , "B" jasność gwiazdy słabszej, "K" jasność komety, "m" ilość jednostek o które gwiazda "A" jest jaśniejsza od komety, "n" ilość jednostek o które kometa jest jaśniejsza od gwiazdy "B".
Wynik zaokrąglamy do 0.1 magnitudo. Metoda ta nazywa się interpolacyjną.
Przykład: Jeżeli gw. A ma 6.5 mag. a gw. B ma 8 mag. i wydaje się nam że kometa jest nieco słabsza od gw. A i znacznie jaśniejsza od gw. B możemy to zapisać w ten sposób: A 3 K 7 B. Podstawiając teraz dane do wzoru nr 1 otrzymujemy całkowitą jasność komy równą w przybliżeniu 7.0 mag .
Problem ten rozwiązuje jedna z czterech metod, których używamy w zależności od charakterystyki komety.
Pierwsza z nich, Bobrownikoffa polega na rozogniskowaniu teleskopu do tego stopnia by obrazy gwiazd miały wielkość równą wielkości otoczki. Jest to możliwe dzięki temu, że ich rozmiary rosną szybciej niż rozmiar komy. Następnie oceniamy jasność otoczki zgodnie z metodą interpolacyjną. Metodę Bobrownikoffa możemy używać do wyznaczania blasku tylko jasnych komet, ponieważ słabe przy rozogniskowywaniu zlałyby się z tłem nieba i przestałyby być widoczne. Z pośród wszystkich metod jest ona najdokładniejsza. Drugą metodą jest metoda Sidgwicka. W tym przypadku zapamiętujemy wielkość otoczki i rozogniskowujemy nasz teleskop do tego stopnia, by gwiazdy były tak duże jak koma przy dobrym zogniskowaniu. Teraz, stosując metodę interpolacyjną oceniamy zapamiętaną jasność otoczki (zogniskowanej !) z widocznymi, rozogniskowanymi gwiazdami. Metoda ta jest mało dokładna, używa się jej tylko dla bardzo słabych komet. Trzecią z nich jest metoda Morrisa. Jest ona metodą pośrednią między wyżej opisanymi. Stosujemy ją do komet o wyraźnej, centralnej kondensacji, które trudno porównywać do jednolicie rozmytych gwiazd używając metody Sidgwicka. Metoda Morrisa polega na tym iż porównujemy lekko rozogniskowany obraz komety (do tego stopnia by była jednolicie rozmyta, ale nie na tyle by stawała się niewidoczna) z rozogniskowanymi do jej rozmiarów gwiazdami. Musimy więc przed porównywaniem zapamiętać wielkość i jasność komety (przy lekkim rozogniskowaniu). Jasności porównujemy metodą interpolacyjną. Używamy jej do słabszych lecz wyraźnie widocznych komet. "Dziel i rządź" to nazwa ostatniej, czwartej metody. Rozwiązuje ona problem oceny jasności tak dużych kom (> 30'), że nie da się rozogniskować obrazów gwiazd do ich rozmiarów. Stosując ją musimy na tyle rozogniskować obraz komety, by rozkład jasności był równomierny na całej jej powierzchni (tak jak w met. Morrisa). Następnie porównujemy jasności gwiazd (nieostrych) z dowolnym fragmentem komety. Później liczymy ile średnic gwiazdy mieści się w średnicy otoczki. Teraz, stosując metodę interpolacyjną otrzymujemy jasność części rozogniskowanego obrazu komety o średnicy równej rozogniskowanemu obrazowi gwiazdy porównania. Jasność całkowitą komety otrzymujemy ze wzoru:m1 = m - 2.5 log (s2)
gdzie: "m1" to jasność całkowita komy, "m" jasność ocenianego fragmentu, "s" ilość średnic gwiazdy porównania, mieszczących się w średnicy obserwowanej komy.
Jeżeli kometa jest obserwowana na wysokości mniejszej niż 20°, oceniając jej jasność należy uwzględnić wpływ ekstynkcji różnicowej. Ponieważ atmosfera ziemska w różnym stopniu pochłania światło na różnych wysokościach nad horyzontem, to gdy użyte do oceny jasności komety gwiazdy porównania leżą na innych wysokościach niż kometa, ich światło jest w innym stopniu pochłonięte a co za tym idzie ocena jasności jest zafałszowana. Pochłanianie to (ekstynkcja atmosferyczna) zwiększa się w kierunku horyzontu, przy czym różnice w pochłanianiu światła (gdy różnica wysokości wynosi np. 1°) są różne na różnych wysokościach nad horyzontem (ekstynkcja różnicowa). Ponadto zależą one od wysokości obserwatora nad poziomem morza oraz... od pory roku (tak, tak, pora roku jest ważna ponieważ charakteryzuje się w miarę stałą wilgotnością powietrza, która to z kolei ma wpływ na zdolność pochłaniania światła przez atmosferę). W praktyce przy obserwacjach komet wpływ ekstynkcji jest zauważalny dopiero gdy kometa znajduje się na wysokości 20° nad horyzontem lub niżej. Wpływ ekstynkcji różnicowej eliminujemy dodając do katalogowej jasności gwiazd porównania, jasność obliczoną służącym do tego celu programem. Następnie metodą interpolacyjną obliczamy jasność komety, odejmując od wyniku odczytany z tabeli wpływ ekstynkcji dla komety. Otrzymana wartość będzie obserwowaną jasnością komety, uwolnioną od wpływu ekstynkcji różnicowej.
Wyznaczanie wielkości otoczki kometarnej. Jest wiele metod mierzenia średnicy kątowej komy. Wymagają one jednak najczęściej użycia specjalistycznego sprzętu takiego jak mikrometr czy przynajmniej okular z krzyżem. Jednak amatorzy obserwujący komety rzadko są w nie wyposażeni (podobnie jak ja), dlatego używają znacznie prostszej (i mniej dokładnej) metody, nie wymagającej jednak żadnego dodatkowego osprzętu. Polega ona po prostu na narysowaniu obrazu otoczki wraz z okolicznymi gwiazdami i porównaniu tego szkicu z mapą nieba. Używając skali mapy (którą może być np. odległość między liniami siatki deklinacji), przeliczamy wielkość otoczki na minuty kątowe.
Wyznaczanie stopnia kondensacji (DC). DC (ang. degree of condensation) mówi o zmianie jasności powierzchniowej otoczki wzdłuż jej średnicy. Stopień kondensacji zmienia się od DC = 0, gdy obraz otoczki jest rozmyty i jednorodnie jasny na całej powierzchni (brak jakiegokolwiek pojaśnienia w kierunku środka), do DC = 9 gdzie kometa ma postać gwiazdo podobną. W przypadku gdy otoczka wykazuje stopniowy wzrost natężenia w kierunku środka, DC = 3. Jeżeli kometa ma wyraźny szczyt jasności w swym centrum, wówczas DC wynosi 6. W zależności od stopnia kondensacji komety można oczywiście używać pośrednich DC takich jak np. 2, lub nawet połówkowych. Wyznaczanie długości obserwowanego warkocza. W przypadku dostrzeżenia tego pięknego tworu, możemy wyznaczyć jego długość. Czynimy to analogicznie jak przy wyznaczaniu średnicy otoczki. Wyznaczanie kąta pozycyjnego warkocza (PA). Kąt pozycyjny warkocza (ang. position angle) zawarty jest pomiędzy linią łączącą środek otoczki z kierunkiem północnym a obserwowanym warkoczem. Liczymy go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wyznaczamy zaś, korzystając z wcześniej wykonanych szkiców. Na podstawie atlasu nieba znajdujemy na naszym rysunku kierunek północny, a następnie, zgodnie z definicją, kątomierzem mierzymy kąt pozycyjny warkocza. Pozostało już tylko wypełnianie raportu z obserwacji! C. Opracowanie obserwacji warkocza.
Analiza kątowej długości warkocza. Podobnie jak w przypadku komy, na zmierzoną długość warkocza ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Na wykresie, jak w przypadku komy, punkty łączymy obwiednią a nie linią tendencji.
Analiza długości liniowej warkocza. O "prawdziwej" długości warkocza, zależnej tylko od wpływu Słońca na kometę oraz, oczywiście, od niej samej, informuje nas wartość długości liniowej, mierzonej zwykle w kilometrach. Aby ją obliczyć należy nie tylko uwzględnić wpływ odległości komety od Ziemi (jak w przypadku komy), lecz także "orientację" komety w przestrzeni aby wyeliminować wpływ skrótów perspektywicznych. Dokonuje się tego używając zestawu wzorów:
gdzie: "l" długość liniowa warkocza [km], "d" długość kątowa warkocza [°], "D" odległość od Ziemi [j.a.], "r" odległość od Słońca [j.a.]
Wzór ten nie podaje dokładnej długości warkocza gdyż opiera się on na założeniu że warkocz skierowany jest dokładnie odsłonecznie, jest dokładnie prosty a Ziemia stale znajduje się w odległości od Słońca równej 1 j.a. Niedokładności te są jednak mniejsze od błędów oszacowań długości warkocza.
Otrzymane wartości można przedstawić na podobnym wykresie jak wielkość liniową komy.
Kod | |||
AE | Jasności planet oraz gwiazd z American Ephemeris and Nautical Almanac (tylko do jasnych komet) [ICQ 4, 105] | ||
HD | Henry Draper Catalog | Harvard Coll. Obs. Annals [ICQ 2, 39] | |
S | Smithsonian Astrophysical Obs. Star Catalog (SAO) | [ICQ 1, 17; 4, 9] | |
SP | Skalnate-Pleso Atlas Catalog (Atlas Coeli Cat.) | [ICQ 2, 6; 4, 10] | |
TI | Tycho Input Catalogue | Ponad 3 mln. gwiazd jaśniejszych od 12.1 mag. | |
TT | Tycho/Hipparcos Catalogue | Jasności V_T, ESA SP-1200 | |
Y | Yale Bright Star Catalogue (BSC) | [ICQ 1, 42; 4, 8] | |
YF | Yale Bright Star Catalogue (BSC) | IV wydanie (powinno być używane zamiast starszych wydań) | |
YG | Yale Bright Star Catalogue (BSC) | V wydanie | |
AA | A.A.V.S.O. Variable Star Atlas | [ICQ 4, 6] | |
AC | Mapy A.A.V.S.O | [ICQ 4, 7] Są także bardzo dobre mapy AAVSO (np. bieguna Pn.) | |
HI | Hipparcos Input Catalogue | C. Turon et al. 1992, European Space Agency Special Publication SP-1136 | |
HK | Hipparcos Catalogue | Jasności H_p, ESA SP-1200 | |
HV | Hipparcos Catalogue | Jasności Johnson V, ESA SP-1200 | |
SC | Sky Catalogue 2000.0 | Sky Publishing; gwiazdy jaśniejsze od 8.1 mag [ICQ 4, 62; 4, 105] | |
TJ | Tycho Catalogue | Jasności Johnson V, ESA SP-1200 | |
BC | Boss Catalogue | ||
BD | Bonner Durchmusterung | Argelander i in. [ICQ 2, 59; 4, 63] | |
HS | Guide Star Catalog (GSC) | Jasności V z Teleskopu Hubble'a [ICQ 15, 60] | |
UA | Atlasy: Borealis, Eclipticalis, Australis | [ICQ 2, 6] | |
UC | Cape Photographic Catalogs | [ICQ 1, 42; 4, 63] | |
UM | Jasności obiektów mgławicowych [ICQ 2, 6] | ||
UN | Norton's Atlas | [ICQ 2, 39; 4, 62] | |
UP | Jakikolwiek standardowy atlas fotograficzny (np. Falkauer, Stellarium) [ICQ 3, 15; 2, 59] | ||
US | Skalnate Pleso Atlas | [ICQ 7, 51] |